Komponentit

Mittalaitteet

Teollisuustuotteet

Factory Automation

 

Yhteyshenkilöiden sähköpostiosoitteet ovat muotoa: etunimi.sukunimi (at) perel.fi
 

 

Mittalaiteuutuudet 2009:

Mittalaitteet opetuskäyttöön; uutiskirje marraskuu 2009 (20.11.2009)
250 MHz oskilloskooppi analysoi sarjaväylää (2.11.2009)
SÄHKÖPOIKA II - Kaikki sähköasentajan tarvitsemat mittalaitteet (26.10.2009)
Suuren näytteytysnopeuden USB-oskilloskooppi TiePieSCOPE HS805 (8.10.2009)
Mittalaitteet-uutiskirje elokuu 2009: Kalibroi itse! (19.8.2009)
HOBOnodella langattomasti (27.7.2009)
MemoryPrime-tekniikkaan perustuva oskilloskooppisarja GW Instekiltä (20.7.2009)
Uusia aaltomuotogeneraattoreita Hamegilta (13.7.2009)
SCOPIX II, 200 MHz kannettava oskilloskooppi tallentaa suoraan kovalevylle tai muistikortille (3.7.2009)
Kynämallinen eristysvastusmittari Sonel MIC-2 (25.2.2009)
Hameg hallitsee tehonsyötön (11.2.2009)

Mittalaite-esitteet:

Sefram antennimittalaitteet -esite (13.7.2009)
Mittalaitteet uutiskirje toukokuu 2009 (6.5.2009)
Mittalaitteet 2009 -esite, tarjoukset voimassa elokuun -09 loppuun! (15.5.2009)
Turvallisuustesterit 2009 (11.3.2009)

Kaikki vuoden 2010 mittalaiteuutuudet, klikkaa tästä
Kaikki vuoden 2008 mittalaiteuutuudet, klikkaa tästä
Kaikki vuoden 2007 mittalaiteuutuudet, klikkaa tästä.
Kaikki vuoden 2006 mittalaiteuutuudet, klikkaa tästä.
Kaikki vuoden 2005 mittalaiteuutuudet, klikkaa tästä.
Kaikki vuoden 2004 mittalaiteuutuudet, klikkaa tästä.

 

Elektroniikan ja sähkötekniikan mittaus- ja opetuslaitteet; mittalaitteet uutiskirje marraskuu 2009 
  • Opetuksesi tueksi helppokäyttöiset ja kestävät elektroniikan mittalaitteet sekä tekniikan opetuslaitteet!
  • Sähköpoika II: lujassa salkussa kaikki asentajan tarvitsemat mittalaitteet!
  • Laadukas konetesteri ja simulaattori opetuskäyttöön!

    Nämä ja paljon muuta marraskuun uutiskirjeessämme!           Lue lisää >

Alkuun

 

SÄHKÖPOIKA II - Kaikki sähköasentajan tarvitsemat mittalaitteet
Kaikki sähköasentajan tarvitsemat mittalaitteet yhdessä lujatekoisessa salkussa!

Salkku sisältää:

  • Metrel MI-3102-Fin -asennustesterin, joka on helppokäyttöinen ja suomenkielinen.Tarvittavat johtimet, tietokoneohjelman sekä mittapäät. Johtimet/piikit myös maavastusmittauksiin.
  • Kaise SK-7660 AC/DC TRMS yleis-/virtamittarin.
  • Metrel MD1000-Led jännitekoettimen CAT IV.
  • Jatkojohtokelan 20 m jossa on turvabanaaniliittimet.
  • Metrel 1000 V koestuskepin jossa on banaaniliitin. Turvallinen noin yhden metrin mittainen koestuskeppi esim. kattorasioiden maadoitusten mittaamiseen

Klikkaa auki esite! (pdf-tiedoston koko 223kt)

Koko paketti nyt 2150,- (alv 0%)

Lisätietoja: Jarno Turtiainen, p. 019-87 111.

Alkuun

 

USB-oskilloskooppi TiePieSCOPE HS805

Tarvitsetko suurta näytteytysnopeutta ja isoa näytemuistia? PC-oskilloskooppi TiePieSCOPE HS805 tyydyttää tarpeesi: laitteen näytteytysnopeus on 1 GSa/s tai 500 MSa/s (2-kanavainen tallennus), muistin koko on 32 MSa/kanava, kaistanleveys on 250 MHz.

Laitteen vapaan aaltomuodon generaattorilla saadaan mm. sini-, sakara- ja kolmioaallot 20 MHz asti. Käyttäjä voi vapaasti määritellä haluamansa aaltomuodon, myös tallennetun signaalin toisto onnistuu. Käytettävissä on 32 MB muisti ja maks. 200 MHz näytteytys.

Laitteen takaosassa on liittimet analogiselle ja digitaaliselle liipaisusignaalille. Analogisen liipaisusignaalin alue on sama kuin mittauskanavilla: 200 mV…80 V.

Mukaan kuuluvan MultiChannel-ohjelman avulla saadaan seuraavat toiminnot:

  • muistioskilloskooppi
  • spektrianalysaattori
  • jännitemittari
  • transienttipiirturi
  • funktiogeneraattori

Tallennettu signaali on tarkasteltavissa yksittäisen graafin lisäksi useassa näkymässä kunkin kuvatessa haluttua signaalin ominaisuutta.  Laskennalliset toimitukset mm.  +, -,  /, *, integointi, derivointi, suodatukset on käytettävissä signaaleille. Tallennus on mahdollista useissa tiedostomuodoissa.

Yksittäisten mittaustiedostojen lisäksi jatkuva tiedontallennus (data streaming) PC:lle on mahdollista.

TiePieSCOPE HS805:n mukana tulee:
2 kpl 1:1/1:10 oskilloskoopin mittapää ( HP-9250 )
1 kpl Multi Channel-ohjelma
1 kpl Käsikirja
1 kpl verkkolaite

USB-oskilloskooppi TiePieSCOPE HS805:n hinta on  2130€, alv 0%

Lisätietoja: tästä linkistä tai
Timo Berg, puh. (019) 87 111

Alkuun

Mittalaitteet-uutiskirje elokuu 2009: Kalibroi itse!
Time Electronics 5025:llä kalibroit itse helposti yleismittarit, taajuuslaskimet, vastusmittarit, AD/DC-millivolttimittarit termoparilämpömittarit, virtapihtimittarit, ajastimet, oskilloskoopit jne.

Pyydä tarjous!

Lue lisää Mittalaitteet-uutiskirjeestä >

Alkuun

HOBOnodella langattomasti

Onset Computer Corporation on julkistanut tutkimuskäyttöönkin soveltuvan maaperän kosteutta ja ilman lämpötilaa mittaavan langattomasti toimivan laitteiston.

HOBOnode-laitteisto soveltuu erityisesti maatalouden sadon hallintaan ja ympäristötutkimukseen.

HOBOnode-mittauslähettimet tuottavat tarkkaa reaaliaikaista tietoa ilman lämpötilasta ja maaperän kosteudesta ja siirtävät sen langattomasti aina 420m päässä olevaan PC:hen liitettyyn vastaanottimeen.  PC:n näyttöön saadaan reaaliaikaista grafiikkaa vallitsevista olosuhteista.

Hälytykset saadaan tekstiviestinä tai sähköpostina.  Tarvittava HOBOnode Viewer-ohjemisto on vapaasti ladattavissa valmistajan kotisivulta

Enimmillään 50 mittauslähetintä voidaan kytkeä mittausverkostoon.

Lisätietoja valmistajan kotisivulta 
tai Timo Berg, puh. (019) 87 111

Alkuun

 

MemoryPrime-tekniikkaan perustuva oskilloskooppisarja GW Instekiltä

GW Instek julkistaa uuden GDS-1000A oskilloskooppissarjan johon kuuluu 60, 100 ja 150MHz oskilloskoopit 1GSa/s näytteytyksellä ja 2Mb muistilla.

Laitteiden käyttämä MemoryPrime -tekniikka mahdollistaa aiempaa suuremmalla näytteytyksellä tapahtuvan aiempaa pitkäkestoisemman ilmiön tallennuksen.

Oskilloskooppien ominaisuuksia ovat mm: suuren erottelun 5,6” TFT värinäyttö, SD-muistikorttituki, helppokäyttöisyys, USB-kauko-ohjaus.

Klikkaa auki valmistajan uutuustiedote: ppt-esitys (3824 kt)
tai pdf-tiedosto (koko 1260kt)

Lisätietoja valmistajan kotisivulta
tai Timo Berg, puh. (019) 87 111

Alkuun    

 

Uusia aaltomuotogeneraattoreita Hamegilta

HMF-sarjaan kuulu kaksi aaltomuotogeneraattoria joiden näytteytys on 250 MS/s asti, erottelu 14 bittiä, kaistanleveys 25/50 MHz ja nousuaika 8 ns. Kummassakin laitteessa on kirkas QVGA TFT-värinäyttö.

Vapaiden aaltomuotojen lisäksi käytettävissä on sini-, kantti- ja kolmiomuodot, sin(x)/x, EKG, valkoinen ja vaaleanpunainen kohina. Vapaat aaltomuodot voidaan määritellä PC-ohjelmalla tai ladata USB-muistitikulta.

AM-, FM-, PM-, PWM- ja FSK-modulointi on mahdollista kaikille signaaleille. Laitteiden 25 MHz pulssigeneraattorilla pulssin leveys on säädettävissä 5 ns erottelulla: 10 ns…999 s.

USB/RS-232-liitäntä on vakiona ja Ethernet/USB- tai GPIB (IEEE-488)-liitäntä on saatavana optiona.  
Generaattoreiden hinnat, alv 0%: 1130 ja 1440 €

Lisätietoja valmistajan kotisivulta
tai
Timo Berg, puh. (019) 87 111

Alkuun    

 

SCOPIX II, 200 MHz kannettava oskilloskooppi tallentaa suoraan kovalevylle tai muistikortille
Scopix-oskilloskooppi on saatavana 2 x 200MHz tai 4 x 200MHz kaistanleveydellä.  Laitteissa on galvaanisesti erotetut tulot ja 2,5GS/s kanavakohtainen näytteytys. Oskilloskoopin LED-taustavalaistu kosketusnäyttö tarjoaa 12 bitin erottelulla 156µV/ jv herkkyyden.

Scopix-oskilloskooppien käyttöä helpottaa mm. 33 suoravalintapainiketta, kosketusnäyttö, muistin valinta, liipaistava automaattinen tallennus ja ”Windows”-tyyppinen käyttö apuvalikoin.

Mitattavat suureet ovat jännite, lämpötila K-tyypin termopari tai Pt100), virta (60A AC/DC virtapihdillä HX0038, 4-20mA adapterilla HX0032, 500mA-3000A AC Rogowski-kelalla).

Patentoitujen Probix-mittapäiden liittäminen sujuu nopeasti ja virheettömästi: oskilloskooppi tunnistaa liitetyn mittapään tai adapterin jonka jälkeen skaalaus, mittaussuure, väri ja kanavan muu konfigurointi tapahtuu automaattisesti.

Scopix II:ssa on edistykselliset liipaisu- ja laskentatoiminnat, kolme analogista suodatinta 5MHz, 1,5MHz ja 5000Hz, yliaaltoanalysaattori 1-450Hz 61:een kerrannaistaajuuteen asti.  Myös 1- ja 3-vaihetehollisarvomittaukset voidaan tehdä. Liipaisu on aseteltavissa kanavakohtaisesti.

Lisäksi käytettävissä on FFT-mittaukset, 8000-numeron TRMS 100kHz yleismittari: jännite, vastus, johtavuustestaus, kapasitanssi, taajuus, komponenttitestaus ja lämpötilamittaus.

Oskilloskoopissa on Ethernet-liitäntä oma web-palvelin PC:llä tapahtuvaan yhteydenpitoon ja kauko-ohjaukseen. Mittausten tallennus tapahtuu automaattisesti. Tallennukseen voidaan käyttää oskilloskoopin omaa muistia tai SD-muistikorttia tai PC:n kovalevyä. Lisävarusteena on saatavana SX-METRO-ohjelma.

Käyttösähkö saadaan akuista n. neljän tunnin ajaksi tai 230 VAC tai 10-60VDC.

Kalibrointiohjelma löytyy lisävarusteena. Laitteen sähköturvallisuus on IEC1010 600V kategoria III -mukainen.

Laitetoimitukseen kuuluu verkkolaturi, osoitinkynä, SD-muistikortti, mittapää, BNC-adapteri, banaaniadapteri, mittauskaapelit, Ethernet-kaapeli, RS-232-kaapeli ja manuaali.

Lataa esite tästä!

Lisätietoja: Timo Berg, puh. (019) 87 111

Alkuun  

 

Mittalaitteet uutiskirje toukokuu 2009
SEFRAM TV-mittalaitteet nyt uudella suomenkielisellä käyttövalikolla!

- Lue uutiskirje tästä

- Lataa suomenkielinen esite ja hinnasto tästä

Lisätietoja: Timo Berg, puh. (019) 87 111

Alkuun  

 

 

 

Kynämallinen eristysvastusmittari Sonel MIC-2

  • 250 ja 500 V; max 2 GW
  • AC/DC-jännitemittaus max 600 V
  • W-mittausalue; 0,1 - 2000 W
  • jatkuvuussummeri
  • pienikokoinen, vain 240x60x30 mm!
  • IP65, EN61010-1 ja ITC61557

Hinta 290 e, alv 0 %

Lataa tästä esite (303 kt).

Lisätietoja: Jarno Turtiainen, puh. (019) 87 111

Alkuun  

 

Hameg hallitsee tehonsyötön

HMP-sarjaan kuuluu kolme ohjelmoitavaa teholähdettä, laitteissa on kaksi tai kolme lähtökanavaa säädettävissä 0-32 V, 0-10 A.  Ominaispiirteitä on mm. suuri erottelu, EasyArb-toiminta ja alhainen kohina/aaltoisuustaso (150 µV).

Teholähteissä on loogisesti aseteltava elektroninen suojaus (FuseLink) ja käyttömukavuutta lisäävä tracking-toiminta.

Jännitteen ja virran suurin erottelu on 1 mV/0,1 mA. EasyArb-toiminnolla käyttäjä voi muokata kunkin kanavan virran ja jännitteen aaltomuotoa halutulla tavalla.

HMP-sarjan poverissa on LCD-näyttö, USB/RS-232-liitäntä (valinnaisesti Ethernet/USB tai GPIB), lähtökanavat on kytkettävissä myös laitteen takaosasta.

Laitteiden hinnat alkaen 959€, alv 0%

Lisätietoja valmistajan kotisivuilta

Lisätietoja: Timo Berg, p 019 87111

Alkuun